Prior Lake High School Hy-Tek's MEET MANAGER 8:47 PM 11/13/2009 Page 1
2009 Girls Section 2AA Swimming & Diving - 11/11/2009 to 11/13/2009
Hideen Oaks Middle School - Prior Lake
Results - Swimming Finals
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
Section Rec: 1:49.09 S 11/13/2008 Eastview Eastview
A Chvatal, A Drahos, K Hutsell, H Trace
2008 Champ: 1:49.09 8 11/14/2008 Eastview
A Chvatal, A Drahos, K Hutsell, H Trace
Pool Record: 1:49.09 P 11/14/2008 Eastview Eastview
A. Chvatal, A. Drahos, K. Hutsell, H. Trace
State Qual: 1:53.74 Q
1:53.74 AA
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Lakeville South A 1:52.84 1:50.36 Q AA 40
1) Campbell, Hailey 12 2) McMahon, Melissa 12 3) Moore, Kelly 11 4) Schrock, Carrie 9
27.21 30.50 28.10 24.55
2 Lakeville North A 1:55.18 1:50.63 Q AA 34
1) Bagley, Tori 11 2) James, Danielle 12 3) Bodnaruk, Julia 9 4) Wright, Kate 9
28.94 29.95 26.61 25.13
3 Eastview A 1:56.32 1:51.01 Q AA 32
1) Schlegel, Breanna 11 2) Drahos, Anna 12 3) Hutsell, Kayla 11 4) Trace, Hayley 12
29.16 31.49 25.51 24.85
4 Prior Lake A 1:53.93 1:51.40 Q AA 30
1) McNeary, Keeli 12 2) Anderson, Samantha 10 3) Yaeger, Alexandra 9 4) Banasikowski, Monica 8
28.34 32.24 25.34 25.48
5 Burnsville A 2:01.07 1:54.24 28
1) Dobrzynski, Alexis 8 2) Hew, Chelcee 12 3) DiGregorio, Teresa 10 4) Elling, Anna 9
30.32 31.59 27.03 25.30
6 Bloomington Jefferson A 1:57.22 1:57.00 26
1) Carr, Katie 11 2) Gathje, Maria 12 3) Keith, Allison 11 4) Queenan, Karly 12
29.26 32.87 29.03 25.84
7 Bloomington Kennedy A 1:57.76 1:57.49 24
1) Maxwell, Malena 08 2) Domiano, Sarah 11 3) Connolly, Erin 12 4) Wellumson, Naomi 09
31.48 31.97 27.76 26.28
8 Apple Valley A 2:09.14 2:04.88 22
1) Biehn, Alex 12 2) Stewart, Becca 12 3) Roberts, Johanna 12 4) Grant, Mariah 11
32.87 34.50 31.19 26.32
Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
Section Rec: 1:54.39 S 11/10/2006 Christina Schmidgall Cooper
2008 Champ: 1:55.02 8 11/14/2008 Kleiner, Elizabeth Lakeville North
Pool Record: 1:52.50 P 11/10/2007 Lauren Weis Cretin-Derham
State Qual: 1:57.63 Q
1:57.63 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Feulner, Sam 12 Bloomington Jefferson 1:56.89 1:54.35 S AA 20
26.83 29.14 29.34 29.04
2 Kleiner, Elizabeth 11 Lakeville North 1:56.99 1:54.88 8 AA 17
27.05 29.23 29.28 29.32
3 Yaeger, Alexandra 9 Prior Lake 1:57.98 1:56.31 Q AA 16
27.93 29.91 29.14 29.33
4 Griffin, Kelsey 12 Burnsville 1:57.06 1:56.42 Q AA 15
27.13 29.53 29.98 29.78
5 Young, Christen 11 Lakeville North 1:57.33 1:57.15 Q AA 14
27.43 29.34 30.22 30.16
A - Final ... (Event 2 Girls 200 Yard Freestyle)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
6 Bagley, Tori 11 Lakeville North 1:57.35 1:57.54 Q AA 13
27.33 29.17 30.22 30.82
7 Anderson, Leah 10 Eastview 1:57.86 1:59.72 12
26.76 29.46 31.01 32.49
8 Smith, Marissa 12 Lakeville North 1:59.59 2:01.14 11
27.90 30.26 31.54 31.44
B - Final
9 Chatelaine, Haley 10 Lakeville South 2:01.14 1:59.63 9
28.00 30.40 30.48 30.75
10 McCrady, Linay 12 Prior Lake 2:02.10 2:01.05 7
27.28 30.32 31.66 31.79
11 Cox, Cassie 12 Burnsville 2:00.63 2:01.21 6
27.72 30.33 31.65 31.51
12 Schrock, Carrie 9 Lakeville South 2:00.95 2:01.59 5
28.33 30.79 31.23 31.24
13 Cunningham, Elizabeth 8 Prior Lake 2:03.32 2:03.34 4
27.99 30.90 32.16 32.29
14 Clem, Jhonessa 12 Burnsville 2:04.22 2:03.66 3
28.31 30.77 31.99 32.59
15 Friesz, Kaite 8 Bloomington Jefferson 2:05.38 2:05.22 2
28.87 31.32 32.31 32.72
16 Gardner, Missy 09 Bloomington Kennedy 2:06.45 2:07.21 1
29.04 31.67 32.86 33.64
Event 3 Girls 200 Yard IM
Section Rec: 2:08.26 S 11/9/2007 Catie Chang Burnsville
2008 Champ: 2:08.34 8 11/14/2008 Chang, Catie Burnsville
Pool Record: 2:08.26 P 11/9/2007 Catie Chang Burnsville
State Qual: 2:13.25 Q
2:13.25 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 James, Danielle 12 Lakeville North 2:11.74 2:10.08 Q AA 20
28.90 34.04 36.28 30.86
2 Elling, Anna 9 Burnsville 2:12.60 2:10.09 Q AA 17
27.66 33.33 39.86 29.24
3 Hew, Chelcee 12 Burnsville 2:13.73 2:11.75 Q AA 16
29.33 33.66 37.70 31.06
4 McDonald, Delaney 9 Apple Valley 2:13.52 2:12.22 Q AA 15
28.87 33.85 38.91 30.59
5 Kleiner, Erin 9 Lakeville North 2:12.80 2:14.59 14
28.48 34.15 40.44 31.52
6 Bodnaruk, Julia 9 Lakeville North 2:15.89 2:15.24 13
27.84 33.19 43.25 30.96
7 Podratz, Kristen 9 Eastview 2:16.19 2:16.74 12
29.37 35.73 37.98 33.66
8 DiGregorio, Teresa 10 Burnsville 2:19.05 2:19.01 11
28.93 35.84 41.25 32.99
B - Final
9 Kramer, Julia 10 Burnsville 2:20.45 2:18.74 9
31.41 34.12 38.89 34.32
B - Final ... (Event 3 Girls 200 Yard IM)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
10 Maxwell, Malena 08 Bloomington Kennedy 2:22.14 2:20.88 7
31.54 36.25 41.18 31.91
11 McBride, Madison 10 Lakeville South 2:21.64 2:21.53 6
30.37 36.23 41.97 32.96
12 Keith, Allison 11 Bloomington Jefferson 2:24.29 2:21.89 5
30.40 35.90 42.07 33.52
13 Hansen, Erin 12 Bloomington Jefferson 2:25.00 2:23.68 4
31.58 36.94 41.14 34.02
14 Gathje, Maria 12 Bloomington Jefferson 2:23.94 2:23.95 3
31.78 38.68 40.56 32.93
15 Abrams, Tori 10 Eastview 2:23.93 2:25.14 2
31.65 38.71 41.22 33.56
16 Nelson, Katie 11 Prior Lake 2:23.88 2:26.01 1
32.51 36.98 42.76 33.76
Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
Section Rec: 24.09 S 11/10/2006 Shelby Johnson Wayzata
2008 Champ: 24.48 8 11/14/2008 Wagner, Andrea Apple Valley
Pool Record: 23.85 P 11/10/2007 Britta Sortland Woodbury
State Qual: 24.77 Q
24.77 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 McMahon, Melissa 12 Lakeville South 25.01 24.87 20
2 Bierman, Steph 10 Apple Valley 25.18 25.03 17
3 Wright, Kate 10 Apple Valley 25.56 25.08 16
4 Simon, Natalie 11 Burnsville 25.60 25.41 14 . 50
4 Trace, Hayley 12 Eastview 25.28 25.41 14 . 50
6 Bodnaruk, Alena 8 Lakeville North 25.33 25.46 13
7 Banasikowski, Monica 8 Prior Lake 25.67 25.73 12
8 Christensen, Miki 9 Lakeville North 25.93 25.76 11
B - Final
9 Deinhammer, Kelsey 9 Eastview 26.08 26.04 8
9 Wright, Kate 9 Lakeville North 26.04 26.04 8
11 Meyer, Abby 12 Apple Valley 25.93 26.08 6
12 Hartell, Elizabeth 9 Prior Lake 26.10 26.13 5
13 Kraemer, Amber 12 Prior Lake 26.61 26.53 4
14 Grant, Mariah 11 Apple Valley 26.44 26.65 3
15 Wellumson, Naomi 09 Bloomington Kennedy 26.67 26.75 2
16 Kabes, Sarah 11 Burnsville 26.54 27.07 1
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
Section Rec: 56.24 S 11/13/2008 K Hutsell , A Yaeger East, Pr Lake
2008 Champ: 56.24 8 11/14/2008 Yaeger A. , Hutsell, K Pr Lake, East
Pool Record: 56.24 P 11/14/2008 Hutsell/Yaeger EAST/PRLK
State Qual: 1:00.00 Q
1:00.00 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Yaeger, Alexandra 9 Prior Lake 58.00 56.38 Q AA 20
26.41 29.97
A - Final ... (Event 6 Girls 100 Yard Butterfly)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
2 Hutsell, Kayla 11 Eastview 57.62 58.00 Q AA 17
27.04 30.96
3 Elling, Anna 9 Burnsville 59.73 59.38 Q AA 16
28.23 31.15
4 DiGregorio, Teresa 10 Burnsville 1:01.98 1:00.44 15
28.63 31.81
5 Bodnaruk, Julia 9 Lakeville North 1:01.72 1:00.92 14
28.24 32.68
6 Carr, Katie 11 Bloomington Jefferson 1:01.77 1:01.81 12 . 50
28.60 33.21
6 Drahos, Anna 12 Eastview 1:01.99 1:01.81 12 . 50
28.85 32.96
8 Kleiner, Erin 9 Lakeville North 1:00.57 1:02.42 11
29.18 33.24
B - Final
9 Anderson, Samantha 10 Prior Lake 1:02.22 1:02.13 9
29.35 32.78
10 Christensen, Miki 9 Lakeville North 1:02.30 1:02.43 7
29.18 33.25
11 Cox, Cassie 12 Burnsville 1:02.56 1:02.75 6
29.62 33.13
12 Gallegos, Alayna 10 Lakeville North 1:02.44 1:03.18 5
29.94 33.24
13 Schlegel, Breanna 11 Eastview 1:04.06 1:03.95 4
30.18 33.77
14 Stewart, Becca 12 Apple Valley 1:03.74 1:04.52 3
29.86 34.66
15 Kabes, Sarah 11 Burnsville 1:03.67 1:05.56 2
29.93 35.63
16 Moore, Kelly 11 Lakeville South 1:05.03 1:05.75 1
31.12 34.63
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
Section Rec: 52.40 S 11/10/2006 Shelby Johnson Wayzata
2008 Champ: 52.87 8 11/14/2008 Campbell, Hailey Lakeville South
Pool Record: 52.38 P 11/10/2007 Katie Scarsella Hastings
State Qual: 54.10 Q
54.10 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Campbell, Hailey 12 Lakeville South 53.41 52.22 P AA 20
25.24 26.98
2 Feulner, Sam 12 Bloomington Jefferson 53.79 52.29 P AA 17
25.34 26.95
3 Bierman, Steph 10 Apple Valley 55.29 54.10 Q AA 16
26.19 27.91
4 Schrock, Carrie 9 Lakeville South 54.64 54.77 15
26.41 28.36
5 Simon, Natalie 11 Burnsville 56.20 55.16 14
26.74 28.42
6 Connolly, Erin 12 Bloomington Kennedy 55.32 55.55 13
26.30 29.25
A - Final ... (Event 7 Girls 100 Yard Freestyle)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
7 Thompson, Chelsea 11 Burnsville 56.71 56.49 12
27.29 29.20
8 Banasikowski, Monica 8 Prior Lake 56.35 56.64 11
27.33 29.31
B - Final
9 Deinhammer, Kelsey 9 Eastview 57.12 56.73 9
27.53 29.20
10 Meyer, Abby 12 Apple Valley 56.72 57.00 6 . 50
27.19 29.81
10 Cunningham, Elizabeth 8 Prior Lake 56.88 57.00 6 . 50
27.28 29.72
12 Mitteness, Alayna 12 Lakeville North 57.64 57.21 5
27.55 29.66
13 Hamand, Katharine 11 Eastview 57.78 58.14 4
27.52 30.62
14 Mahre, Erin 7 Lakeville North 58.97 58.28 3
27.62 30.66
15 Queenan, Karly 12 Bloomington Jefferson 58.22 58.39 2
27.85 30.54
--- Norman, Brittany 12 Prior Lake 57.75 DQ
27.65 30.22
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
Section Rec: 5:05.75 S 11/13/2008 Catie Chang Burnsville
2008 Champ: 5:05.75 8 11/14/2008 Chang, Catie Burnville
Pool Record: 5:03.14 P 11/10/2007 Lauren Weis Cretin-Derham
State Qual: 5:15.95 Q
5:15.95 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Young, Christen 11 Lakeville North 5:15.68 5:11.81 Q AA 20
28.42 30.78 31.31 31.64 31.83 31.78 31.95 31.88
31.82 30.40
2 Kleiner, Elizabeth 11 Lakeville North 5:14.65 5:11.95 Q AA 17
27.68 30.67 31.53 31.95 32.00 31.99 31.82 31.83
31.91 30.57
3 Griffin, Kelsey 12 Burnsville 5:14.95 5:13.23 Q AA 16
28.08 31.00 31.67 31.82 32.02 32.06 32.27 32.05
31.82 30.44
4 Bodnaruk, Alena 8 Lakeville North 5:15.08 5:13.46 Q AA 15
28.43 30.93 31.35 31.86 32.26 32.08 31.88 32.14
31.89 30.64
5 Anderson, Leah 10 Eastview 5:20.69 5:19.17 14
28.63 31.26 32.47 31.91 32.21 32.31 32.28 32.74
32.86 32.50
6 Chatelaine, Haley 10 Lakeville South 5:22.31 5:20.10 13
28.84 31.73 32.41 32.70 33.03 32.62 32.46 32.67
32.58 31.06
7 McCrady, Linay 12 Prior Lake 5:26.23 5:24.11 12
29.02 31.76 32.23 32.41 32.49 32.53 33.26 33.81
33.62 32.98
A - Final ... (Event 8 Girls 500 Yard Freestyle)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
8 McNeary, Keeli 12 Prior Lake 5:28.77 5:25.61 11
27.28 30.84 31.89 32.63 32.74 33.53 33.88 34.32
34.20 34.30
B - Final
9 Linde, Allison 12 Bloomington Jefferson 5:32.10 5:29.84 9
28.76 31.61 32.72 33.31 33.88 34.14 34.39 34.12
34.26 32.65
10 Clem, Jhonessa 12 Burnsville 5:37.42 5:34.62 7
30.07 32.99 33.54 34.17 34.29 33.96 33.69 34.17
34.27 33.47
11 Mitteness, Monica 9 Lakeville North 5:38.98 5:38.73 6
30.26 33.18 34.04 34.93 35.22 35.30 35.03 34.60
34.32 31.85
12 Totino, Kirsten 8 Prior Lake 5:43.36 5:39.34 5
30.30 32.67 34.55 34.99 34.78 34.94 34.71 34.88
34.27 33.25
13 Jacobson, Lyndsey 9 Burnsville 5:41.90 5:39.73 4
30.24 33.41 34.34 34.28 34.85 35.24 34.84 34.97
34.62 32.94
14 Young, Emily 11 Bloomington Kennedy 5:44.49 5:41.76 3
31.00 33.79 34.79 35.23 35.07 34.74 34.48 34.45
34.40 33.81
15 Lair, Kendra 8 Prior Lake 5:46.66 5:42.71 2
30.35 33.04 34.06 35.12 34.75 35.41 35.40 35.68
35.48 33.42
16 Friesz, Kaite 8 Bloomington Jefferson 5:42.71 5:46.68 1
30.62 33.89 34.56 35.32 35.15 35.33 35.65 35.73
35.71 34.72
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Section Rec: 1:36.73 S 11/13/2008 Lakeville South Lakeville South
H Campbell, M McMahon, W Consoer, N Herrild
2008 Champ: 1:36.73 8 11/14/2008 Lakeville South
H Campbell, M McMahon, W Consoer, N Herrild
Pool Record: 1:36.73 P 11/14/2008 Lakeville South Lakeville South
H. Campbell, W. Consoer, M. McMahon, N. Herrild
State Qual: 1:41.79 Q
1:41.79 AA
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Lakeville South A 1:45.45 1:39.19 Q AA 40
1) Campbell, Hailey 12 2) Schrock, Carrie 9 3) Chatelaine, Haley 10 4) McMahon, Melissa 12
24.53 25.10 25.35 24.21
2 Apple Valley A 1:41.66 1:40.51 Q AA 34
1) Wright, Kate 10 2) Meyer, Abby 12 3) Bierman, Steph 10 4) McDonald, Delaney 9
25.17 25.64 24.54 25.16
3 Eastview A 1:46.72 1:41.40 Q AA 32
1) Drahos, Anna 12 2) Podratz, Kristen 9 3) Anderson, Leah 10 4) Trace, Hayley 12
25.59 25.61 25.34 24.86
4 Burnsville A 1:48.94 1:41.49 Q AA 30
1) Elling, Anna 9 2) Simon, Natalie 11 3) Cox, Cassie 12 4) Griffin, Kelsey 12
25.70 25.44 25.53 24.82
A - Final ... (Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
5 Lakeville North A 1:45.46 1:41.56 Q AA 28
1) Bodnaruk, Alena 8 2) Christensen, Miki 9 3) Bodnaruk, Julia 9 4) Kleiner, Elizabeth 11
25.55 25.19 25.14 25.68
6 Bloomington Jefferson A 1:45.17 1:41.84 26
1) Gathje, Maria 12 2) Vaudreuil, Angela 12 3) Queenan, Karly 12 4) Feulner, Sam 12
26.17 26.02 25.55 24.10
7 Prior Lake A 1:44.99 1:44.38 24
1) Anderson, Samantha 10 2) Banasikowski, Monica 8 3) Cunningham, Elizabeth 8 4) Norman, Brittany 12
26.63 26.10 25.78 25.87
8 Bloomington Kennedy A 1:53.59 1:46.17 22
1) Gardner, Missy 09 2) Domiano, Sarah 11 3) Wellumson, Naomi 09 4) Young, Emily 11
27.87 26.40 26.73 25.17
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
Section Rec: 58.30 S 11/13/2008 Hailey Campbell Lakeville South
2008 Champ: 58.30 8 11/14/2008 Campbell, Hailey Lakeville South
Pool Record: 58.30 P 11/14/2008 Hayley Campbell Lakeville South
State Qual: 1:00.68 Q
1:00.68 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Campbell, Hailey 12 Lakeville South 58.95 57.53 S AA 20
28.14 29.39
2 Hutsell, Kayla 11 Eastview 59.66 59.22 Q AA 17
28.91 30.31
3 McNeary, Keeli 12 Prior Lake 1:01.79 1:00.19 Q AA 16
29.18 31.01
4 Bagley, Tori 11 Lakeville North 1:01.40 1:00.35 Q AA 15
29.72 30.63
5 Schlegel, Breanna 11 Eastview 1:01.51 1:01.81 14
30.02 31.79
6 Wright, Kate 10 Apple Valley 1:02.82 1:02.12 13
30.08 32.04
7 Wright, Kate 9 Lakeville North 1:03.21 1:03.39 12
31.35 32.04
8 Smith, Marissa 12 Lakeville North 1:02.31 1:03.92 11
31.54 32.38
B - Final
9 Hartell, Elizabeth 9 Prior Lake 1:03.31 1:03.43 9
30.85 32.58
10 Carr, Katie 11 Bloomington Jefferson 1:03.22 1:03.72 7
30.77 32.95
11 Runing, Sophie 10 Eastview 1:03.94 1:04.25 6
30.65 33.60
12 Dobrzynski, Alexis 8 Burnsville 1:05.04 1:05.50 5
31.77 33.73
13 Linde, Allison 12 Bloomington Jefferson 1:05.07 1:05.60 4
31.71 33.89
14 Bakken, Hilde 10 Lakeville South 1:07.37 1:06.41 3
31.98 34.43
15 Heskin, Sarah 9 Prior Lake 1:07.14 1:07.59 2
32.36 35.23
B - Final ... (Event 10 Girls 100 Yard Backstroke)
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
16 Watkins, Darian 8 Lakeville North 1:06.89 1:08.38 1
32.87 35.51
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
Section Rec: 1:06.01 S 11/9/2007 Danielle James Lakeville North
2008 Champ: 1:07.51 8 11/14/2008 James, Danielle Lakeville North
Pool Record: 1:06.01 P 11/9/2007 Danielle James Lakeville North
State Qual: 1:09.52 Q
1:09.52 AA
Name Yr School Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 James, Danielle 12 Lakeville North 1:06.34 1:06.38 8 AA 20
31.23 35.15
2 McMahon, Melissa 12 Lakeville South 1:08.80 1:07.32 8 AA 17
31.32 36.00
3 Connolly, Erin 12 Bloomington Kennedy 1:07.95 1:09.10 Q AA 16
32.37 36.73
4 Hew, Chelcee 12 Burnsville 1:10.40 1:09.46 Q AA 15
32.48 36.98
5 Drahos, Anna 12 Eastview 1:10.07 1:09.72 14
32.53 37.19
6 McDonald, Delaney 9 Apple Valley 1:10.47 1:10.12 13
33.82 36.30
7 Gathje, Maria 12 Bloomington Jefferson 1:11.18 1:11.24 12
34.20 37.04
8 Kramer, Julia 10 Burnsville 1:11.87 1:11.48 11
33.46 38.02
B - Final
9 Brown, Celia 11 Burnsville 1:11.97 1:10.85 9
33.34 37.51
10 Podratz, Kristen 9 Eastview 1:12.45 1:11.68 7
33.02 38.66
11 Crandall, Jill 10 Bloomington Jefferson 1:12.67 1:12.06 6
34.01 38.05
12 O'Neil, Melanie 10 Prior Lake 1:13.60 1:12.74 5
34.24 38.50
13 Anderson, Samantha 10 Prior Lake 1:13.38 1:12.95 4
34.49 38.46
14 Hansen, Erin 12 Bloomington Jefferson 1:13.43 1:13.17 3
34.35 38.82
15 Abrams, Tori 10 Eastview 1:13.93 1:13.95 2
35.29 38.66
16 Mitteness, Alayna 12 Lakeville North 1:13.56 1:14.05 1
34.61 39.44
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Section Rec: 3:34.05 S 11/13/2008 Lakeville South Lakeville South
N Herrild, W Consoer, C Schrock, H Campbell
2008 Champ: 3:34.05 8 11/14/2008 Lakeville South
N Herrild, W Consoer, C Schrock, H Campbell
Pool Record: 3:34.05 P 11/14/2008 Lakeville South Lakeville South
N. Herrild, W. Consoer, C. Schrock, H. Campbell
State Qual: 3:42.57 Q
3:42.57 AA
Team Relay Prelim Time Finals Time Points
A - Final
1 Lakeville North A 3:44.50 3:39.06 Q AA 40
1) Bodnaruk, Alena 8 2) Bagley, Tori 11 3) James, Danielle 12 4) Kleiner, Elizabeth 11
26.60 55.38 26.17 54.20 26.46 55.06 26.05 54.42
2 Apple Valley A 3:45.45 3:39.33 Q AA 34
1) Wright, Kate 10 2) Meyer, Abby 12 3) Bierman, Steph 10 4) McDonald, Delaney 9
26.84 55.60 26.67 56.21 25.80 53.50 26.14 54.02
3 Burnsville A 3:53.59 3:40.90 Q AA 32
1) Griffin, Kelsey 12 2) Simon, Natalie 11 3) Cox, Cassie 12 4) Hew, Chelcee 12
26.72 55.10 26.21 54.89 26.62 55.59 26.95 55.32
4 Eastview A 3:50.95 3:41.01 Q AA 30
1) Anderson, Leah 10 2) Trace, Hayley 12 3) Deinhammer, Kelsey 9 4) Hutsell, Kayla 11
26.70 55.10 25.63 55.07 26.60 55.99 26.25 54.85
5 Bloomington Jefferson A 3:45.46 3:41.97 Q AA 28
1) Friesz, Kaite 8 2) Carr, Katie 11 3) Keith, Allison 11 4) Feulner, Sam 12
27.22 56.99 26.75 56.30 26.60 56.78 24.96 51.90
6 Prior Lake A 3:51.98 3:42.34 Q AA 26
1) McNeary, Keeli 12 2) Cunningham, Elizabeth 8 3) Yaeger, Alexandra 9 4) McCrady, Linay 12
26.83 56.08 27.06 57.39 26.09 53.95 25.70 54.92
7 Lakeville South A 3:56.35 3:48.13 24
1) Chatelaine, Haley 10 2) Moore, Kelly 11 3) McBride, Madison 10 4) Bakken, Hilde 10
27.61 56.84 26.75 56.18 27.06 56.57 27.74 58.54
8 Bloomington Kennedy A 4:07.12 3:58.82 22
1) Gardner, Missy 09 2) Maxwell, Malena 08 3) Bostrom, Molly 12 4) Young, Emily 11
28.65 59.46 27.49 58.16 28.91 1:00.64 29.10 1:00.56
 
Women - Team Rankings - Through Event 12
 
1. Lakeville North 449 2. Burnsville 314.5
3. Prior Lake 290 4. Eastview 284.5
5. Lakeville South 234 6. Apple Valley 217.5
7. Bloomington Jefferson 200.5 8. Bloomington Kennedy 112