Licensed to Rosemount High School      Hy-Tek's Meet Manager 2/25/2006 09:50 AM
                        Section 3AA Boys Swim Meet 2006                        
                            Feburary 22 & 24, 2006                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Section 3AA: @ 1:38.59      2/1999 Woodbury, Woodbury HS                      
 Pool Record: # 1:39.62   2/22/2002 Eastview High School, Eastview HS          
  2005 Champ:   1:40.92   2/25/2005 Eagan High School, Eagan H.S.              
                1:43.21  SQT
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Rosemount High School  'A'                        1:42.71    1:40.71 SQT    
     1) Tom Maesaka 11                  2) Reid Peloquin 12               
     3) Micah Fulmer 12                 4) Alex Engelhart 12              
       27.08    27.32    24.02    22.29                                    
  2 Eastview High School  'A'                         1:45.72    1:40.76 SQT    
     1) Andrew Drake 11                 2) Michael Placeway 10            
     3) Ian Dallas 12                   4) Eric Jorgensen 12              
       28.69    26.18    23.92    21.97                                    
  3 Apple Valley High School  'A'                     1:46.27    1:43.83        
     1) Alex Wright 12                  2) Steven Manley 10               
     3) Evan Zentgraf 12                4) Ben Stewart 10                 
       27.45    29.07    24.40    22.91                                    
  4 Eagan High School  'A'                            1:47.08    1:44.26        
     1) Addison Cox 11                  2) Jeff Schaefer 10               
     3) Michael Daup 12                 4) John-Michael Freund 11         
       28.53    29.09    24.44    22.20                                    
  5 Tartan High School  'A'                           1:50.96    1:48.69        
     1) Steve Moore 11                  2) Sean Breneman 11               
     3) Colin Madson 11                 4) Tommy Fitzgerald 11            
       26.88    31.61    26.82    23.38                                    
  6 Woodbury High School  'A'                         1:52.86    1:49.19        
     1) Andrew Smith 12                 2) Harry Dixon 10                 
     3) Zach Lallier 10                 4) Ryan Gross 10                  
       27.96    31.62    26.26    23.35                                    
  7 Park Cottage Grove High School  'A'               1:57.18    1:55.21        
     1) Justin Henseler 10              2) Erik Leetz 09                  
     3) Kyle Lewis 09                   4) Josh Fraboni 11                
       30.96    32.84    27.38    24.03                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Section 3AA: @ 1:41.69      2/1995 Tom Malchow, St.Thomas                     
 Pool Record: # 1:42.31   2/24/2005 Mike Holmes, Eagan HS                      
  2005 Champ:   1:42.31   2/25/2005 Mike Holmes, Eagan H.S.                    
                1:48.44  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Ben Waldera               12 Woodbury             1:48.64    1:45.89 SQT    
      24.98   27.08   27.10   26.73                                
  2 Ian Dallas                12 Eastview             1:50.36    1:46.04 SQT    
      25.02   27.10   26.97   26.95                                
  3 Jamie Dixon               12 Woodbury             1:49.08    1:47.22 SQT    
      24.99   27.12   27.30   27.81                                
  4 Nick Mehring              11 Eastview             1:49.99    1:49.86        
      24.99   27.63   28.42   28.82                                
  5 Christopher Paradeise     11 Eastview             1:50.75    1:51.24        
      25.53   27.95   28.45   29.31                                
  6 Zach Lallier              10 Woodbury             1:54.29    1:51.91        
      26.35   28.63   29.21   27.72                                
  7 Sean Pierce               11 Eagan                1:52.09    1:52.31        
      25.86   28.15   29.04   29.26                                
  8 Brandon Hadj-Romdhane     09 Woodbury             1:55.11    1:54.17        
      26.95   28.73   29.08   29.41                                
B - Final
  9 Jon Gabriel               12 Rosemount            1:58.81    1:57.48        
      26.64   29.39   30.62   30.83                                
 10 John Altnow               12 Apple Valley         1:59.38    1:57.56        
      28.13   30.20   29.77   29.46                                
 11 Zachary Bullough          12 Park                 2:01.10    1:57.77        
      27.29   30.14   30.40   29.94                                
 12 Aaron Horak               12 Rosemount            1:59.45    1:58.58        
      27.07   29.86   30.50   31.15                                
 13 Devin Sijan               11 Rosemount            2:00.30    2:00.22        
      27.45   30.54   31.21   31.02                                
 14 Ryan Spindler             12 Rosemount            2:02.08    2:01.75        
      27.90   31.22   32.20   30.43                                
 15 Ben Kading                11 Eastview             2:04.34    2:02.67        
      28.36   30.49   32.10   31.72                                
 16 Chris Schumacher          10 Eagan                2:06.37    2:05.80        
      27.69   31.86   33.76   32.49                                
Preliminaries
 17 Paul Chatterton           12 Park                 2:06.51                   
 18 Jim Altnow                10 Apple Valley         2:07.38                   
 19 Tim Gorski                10 Eagan                2:12.01                   
 20 Kris Webster              11 Tartan               2:12.14                   
 21 David Wallace             12 Park                 2:12.77                   
 22 Jeremy Caplin             09 Apple Valley         2:13.60                   
 23 Dave Altnow               10 Apple Valley         2:14.52                   
 24 Ben Botanel               12 Park                 2:15.99                   
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Section 3AA: @ 1:53.30      2/2003 Mike Zee, Apple Valley HS                  
 Pool Record: # 1:53.30   2/28/2003 Mike Zee, Apple Valley HS                  
  2005 Champ:   2:00.83   2/25/2005 Ryan McLaughlin, Rosemount H.S.            
                2:02.87  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Steven Manley             10 Apple Valley         2:05.79    2:03.23        
      26.92   30.49   36.90   28.92                                
  2 Robert McGrail            12 Eagan                2:07.93    2:06.22        
      27.19   32.93   36.01   30.09                                
  3 Evan Zentgraf             12 Apple Valley         2:07.18    2:08.32        
      26.80   30.91   38.14   32.47                                
  4 Jon Hill                  10 Woodbury             2:12.26    2:10.39        
      27.63   34.86   39.49   28.41                                
  5 Sam Rauchwarter           09 Eastview             2:11.68    2:10.47        
      27.41   34.23   39.51   29.32                                
  6 Jon McDonald              10 Eastview             2:12.43    2:10.98        
      27.19   35.72   36.27   31.80                                
  7 Nate Manning              10 Rosemount            2:14.70    2:18.40        
      28.42   36.17   43.30   30.51                                
 -- Ross Freiderich           10 Rosemount            2:07.56         DQ        
      27.51   31.44   39.16   29.65                                
B - Final
  9 Bill Grosdidier           10 Woodbury             2:16.73    2:15.13        
      28.80   34.66   38.46   33.21                                
 10 Dan Reilly                11 Eastview             2:14.77    2:15.23        
      29.09   34.19   40.04   31.91                                
 11 Jason Dahlke              11 Eastview             2:17.93    2:15.64        
      29.19   36.19   38.07   32.19                                
 12 Nate Phillips             09 Eagan                2:16.72    2:15.85        
      29.36   35.43   39.57   31.49                                
 13 Jeff Schaefer             10 Eagan                2:17.28    2:16.37        
      28.85   37.27   36.18   34.07                                
 14 Colin Madson              11 Tartan               2:18.25    2:17.90        
      28.82   35.86   41.40   31.82                                
 15 Will Meagher              08 Eagan                2:19.35    2:20.29        
      30.31   35.12   43.27   31.59                                
 16 Adam Cohn                 10 Woodbury             2:19.35    2:22.35        
      30.89   36.45   42.96   32.05                                
Preliminaries
 17 David Stern               09 Rosemount            2:21.05                   
 18 Harry Dixon               10 Woodbury             2:21.12                   
 19 Blake LeMire              10 Park                 2:22.46                   
 20 Nic Lanier                10 Rosemount            2:23.57                   
 21 Jacob Erickson            12 Park                 2:24.55                   
 22 Kyle Lewis                09 Park                 2:24.98                   
 23 Dave Ohmann               10 Apple Valley         2:27.71                   
 24 Zach Elliot               09 Park                 2:34.93                   
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Section 3AA: @ 21.45      2/1998 Chad Krastins, Apple Valley HS               
 Pool Record: # 21.14    1/4/2003 Jason Timmer, Sauk Rapids HS                 
  2005 Champ:   22.55   2/25/2005 Eric Jorgensen, Eastview H.S.                
                22.41  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Micah Fulmer              12 Rosemount              22.49      21.92 SQT    
  2 Eric Jorgensen            12 Eastview               22.32      22.46        
  3 Kevin Fitzgerald          11 Eastview               22.65      22.63        
  4 John-Michael Freund       11 Eagan                  23.17      23.02        
  5 Alex Ertl                 12 Rosemount              23.06      23.04        
  6 Jonathan Burks            12 Park                   23.48      23.40        
  7 Dan Blasberg              12 Eagan                  23.34      23.59        
  8 Alex Engelhart            12 Rosemount              23.46      23.62        
B - Final
  9 Lance Switzer             10 Apple Valley           23.90      23.82        
 10 Tommy Fitzgerald          11 Tartan                 23.84      23.85        
 11 Kyle Senst                12 Eastview               23.78      23.99        
 11 Sean Bjordal              11 Eastview               23.62      23.99        
 13 Ryan Gross                10 Woodbury               23.96      24.08        
 14 Reid Peloquin             12 Rosemount              24.13      24.19        
 15 Andrew Smith              12 Woodbury               24.68      24.52        
 16 John Altendahl            10 Eagan                  24.35      24.64        
Preliminaries
 17 Josh Fraboni              11 Park                   24.86                   
 18 Andy Tonneson             12 Eagan                  24.94                   
 19 Travis Dagustino          12 Park                   25.14                   
 20 Chris Yoo                 10 Woodbury               25.25                   
 21 Garret Olson              09 Apple Valley           25.94                   
 22 Colin Nordquist           09 Apple Valley           26.29                   
 23 Jason Zerbe               09 Woodbury               26.39                   
 24 Wes Starksen              10 Apple Valley           26.46                   
 25 David Wallace             12 Park                   26.91                   
 26 Andrew Fitzgerald         09 Tartan                 27.13                   
 27 Tom Jefson                10 Tartan                 27.70                   
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
 Section 3AA: @ 460.65      2/2003 Kevin McLean, Eagan HS                      
 Pool Record: # 483.45    1/7/2006 Tim Feyereisen, Hudson H.S. WIS             
  2005 Champ:   417.00   2/25/2005 Nate Jimerson, Eastview H.S.                
  State Cuts:     4.00             Top Four Go to State                        
    Name                    Year School                 Semis     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 PJ Rongitsch              12 Eastview              283.35     398.85        
  2 Jon Boese                 12 Park                  259.10     356.00        
  3 Loren Sjoquist            12 Rosemount             216.95     319.85        
  4 Matthew Leidecker         12 Park                  231.05     316.85        
  5 Kyle Senst                12 Eastview              215.40     313.90        
  6 Jesse Westphal            11 Eagan                 209.90     307.05        
  7 Slava Miligoulo           11 Woodbury              217.40     300.00        
  8 Matt Smith                08 Woodbury              216.10     298.90        
  9 Daniel Kosel              09 Woodbury              209.15     296.85        
 10 Nick Gorell               12 Eagan                 217.45     296.50        
 11 Chase Donnelly            12 Woodbury              197.15     291.65        
 12 Eric Sanders              11 Apple Valley          213.20     289.50        
 13 Derek Moulton             11 Apple Valley          212.90     285.40        
 14 Andrew McDonald           11 Eastview              191.90     280.90        
 15 Bryce Johnson             11 Park                  188.25     265.95        
 16 Dane Plifka               09 Eagan                 184.15     243.00        
Semi-Finals
 17 Alex Eshelman             10 Rosemount             181.35                   
 18 Jake Askew                08 Rosemount             177.45                   
 19 Mat Anderson              09 Rosemount             168.30                   
 20 Jordan Hagen              10 Park                  166.35                   
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Section 3AA: @ 50.10      2/1998 Chad Krastins, Apple Valley HS               
 Pool Record: # 51.09   2/23/2002 Justin Hake, Red Wing HS                     
  2005 Champ:   51.45   2/25/2005 Matt Stewart, AppleValley H.S.               
                55.52  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Daup              12 Eagan                  54.00      53.40 SQT    
      25.22   28.18                                                
  2 Ian Dallas                12 Eastview               54.78      54.13 SQT    
      25.27   28.86                                                
  3 Jacob Reinhart            11 Woodbury               56.14      54.88 SQT    
      25.76   29.12                                                
  4 Jon Hill                  10 Woodbury               57.73      57.09        
      26.44   30.65                                                
  5 Alex Wright               12 Apple Valley           57.22      57.31        
      26.09   31.22                                                
  6 Michael Placeway          10 Eastview               58.58      58.37        
      26.67   31.70                                                
  7 Matt Stokes               12 Eastview               59.06      59.41        
      27.77   31.64                                                
  8 Tom Maesaka               11 Rosemount              59.97    1:00.27        
      27.24   33.03                                                
B - Final
  9 Nick Manning              10 Rosemount            1:02.14      59.01        
      27.19   31.82                                                
 10 Jacob Matenaer            07 Woodbury             1:00.45      59.93        
      27.94   31.99                                                
 11 Ryan Spindler             12 Rosemount            1:01.77    1:00.33        
      27.64   32.69                                                
 12 Sean Breneman             11 Tartan               1:00.88    1:01.57        
      28.18   33.39                                                
 13 Nate Phillips             09 Eagan                1:02.44    1:02.20        
      29.27   32.93                                                
 14 Andy Tonneson             12 Eagan                1:03.04    1:02.58        
      29.06   33.52                                                
 15 Blake LeMire              10 Park                 1:02.95    1:03.06        
      29.50   33.56                                                
 16 Brendon Anderson          11 Eagan                1:02.94    1:03.82        
      28.34   35.48                                                
Preliminaries
 17 John Altnow               12 Apple Valley         1:03.26                   
 18 David Benson              11 Eastview             1:03.34                   
 19 Landon Weaver             10 Rosemount            1:03.55                   
 20 Vincent Mi                12 Woodbury             1:05.75                   
 21 Paul Chatterton           12 Park                 1:06.93                   
 22 Tom Phillips              10 Park                 1:06.94                   
 23 Jeremy Caplin             09 Apple Valley         1:07.04                   
 24 Justin Henseler           10 Park                 1:07.34                   
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Section 3AA: @ 47.38      2/1991 Eric Grovender, Woodbury HS                  
 Pool Record: # 46.88    1/4/2003 Jason Timmer, Sauk Rapids HS                 
  2005 Champ:   49.00   2/25/2005 Chuck Officer, Rosemount H.S.                
                49.29  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ben Waldera               12 Woodbury               49.62      48.34 SQT    
      23.27   25.07                                                
  2 Micah Fulmer              12 Rosemount              49.46      48.51 SQT    
      23.22   25.29                                                
  3 Andrew Drake              11 Eastview               49.30      48.89 SQT    
      23.23   25.66                                                
  4 Steve Moore               11 Tartan                 50.25      49.67        
      23.76   25.91                                                
  5 Eric Jorgensen            12 Eastview               49.94      49.97        
      23.69   26.28                                                
  6 Kevin Fitzgerald          11 Eastview               50.05      50.26        
      24.01   26.25                                                
  7 John-Michael Freund       11 Eagan                  50.91      51.09        
      24.49   26.60                                                
  8 Alex Engelhart            12 Rosemount              51.80      51.87        
      24.46   27.41                                                
B - Final
  9 Ben Stewart               10 Apple Valley           52.09      51.89        
      24.59   27.30                                                
 10 Dan Blasberg              12 Eagan                  51.95      52.15        
      24.61   27.54                                                
 11 Ryan Gross                10 Woodbury               52.59      52.21        
      25.11   27.10                                                
 12 Jonathan Burks            12 Park                   52.19      52.96        
      24.94   28.02                                                
 13 Tommy Fitzgerald          11 Tartan                 52.86      53.60        
      25.18   28.42                                                
 14 Travis Dagustino          12 Park                   54.66      54.45        
      25.47   28.98                                                
 15 Lance Switzer             10 Apple Valley           54.45      54.79        
      26.22   28.57                                                
 16 Joe Grinols               11 Woodbury               55.00      55.87        
      26.60   29.27                                                
Preliminaries
 17 Andy Harrington           10 Rosemount              55.19                   
 18 Pat Speer                 10 Rosemount              55.39                   
 19 Robert Preston            11 Apple Valley           55.56                   
 20 Josh Fraboni              11 Park                   56.04                   
 21 John Fitzgerald           11 Eastview               56.44                   
 22 Dane Plifka               09 Eagan                  56.74                   
 23 Kyle Lewis                09 Park                   57.00                   
 24 Chris Yoo                 10 Woodbury               57.29                   
 25 Jordan Stehly             10 Apple Valley           58.28                   
 26 Andrew Fitzgerald         09 Tartan               1:00.20                   
 27 Tom Jefson                10 Tartan               1:01.61                   
 27 Brendon Anderson          11 Eagan                1:01.61                   
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Section 3AA: @ 4:32.65      2/1995 Tom Malchow, St. Thomas                    
 Pool Record: # 4:40.19   2/23/2006 Michael Daup, Eagan-                       
  2005 Champ:   4:40.49   2/25/2005 Mike Holmes, Eagan H.S.                    
                4:58.94  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michael Daup              12 Eagan                4:43.55    4:40.19#SQT    
      25.78   27.80   27.97   28.07   28.33   28.27   28.62   28.78
      28.60   27.97                                                
  2 Jamie Dixon               12 Woodbury             4:59.13    4:52.34 SQT    
      25.62   28.22   28.82   29.41   29.81   30.17   30.33   30.29
      29.82   29.85                                                
  3 Zach Lallier              10 Woodbury             5:02.26    4:55.98 SQT    
      26.48   28.97   29.16   29.92   30.07   30.37   30.21   30.45
      30.49   29.86                                                
  4 Nick Mehring              11 Eastview             5:04.68    4:59.29        
      26.42   29.04   30.13   30.89   30.72   31.09   30.18   30.67
      30.71   29.44                                                
  5 Christopher Paradeise     11 Eastview             5:00.26    5:01.21        
      27.18   29.76   30.95   30.41   30.84   30.81   30.73   31.04
      30.29   29.20                                                
  6 Sam Rauchwarter           09 Eastview             5:13.52    5:11.49        
      26.57   29.60   30.55   31.38   31.72   32.08   32.29   33.09
      33.10   31.11                                                
  7 Brandon Hadj-Romdhane     09 Woodbury             5:17.77    5:11.71        
      28.20   30.88   31.06   31.54   31.77   31.60   31.83   32.24
      31.69   30.90                                                
  8 Jon Gabriel               12 Rosemount            5:19.90    5:20.60        
      27.91   30.90   32.02   32.66   32.50   33.07   33.03   33.16
      33.02   32.33                                                
B - Final
  9 Nate Manning              10 Rosemount            5:20.89    5:19.72        
      27.84   31.02   32.79   32.63   33.04   32.78   32.85   32.98
      32.47   31.32                                                
 10 Devin Sijan               11 Rosemount            5:24.22    5:23.01        
      28.19   31.11   32.54   33.01   33.15   33.22   33.20   33.34
      33.54   31.71                                                
 11 Aaron Horak               12 Rosemount            5:21.51    5:23.29        
      28.00   31.00   32.12   32.43   32.92   32.84   33.36   33.13
      33.50   33.99                                                
 12 Will Meagher              08 Eagan                5:29.58    5:27.63        
      28.03   31.49   32.94   33.36   33.69   33.57   33.96   33.95
      33.97   32.67                                                
 13 Jim Altnow                10 Apple Valley         5:43.61    5:35.89        
      28.51   32.32   33.30   35.03   34.58   34.87   34.84   35.60
      34.32   32.52                                                
 14 Chris Schumacher          10 Eagan                5:45.51    5:38.18        
      28.16   32.23   34.16   34.71   35.22   35.64   35.29   35.26
      34.79   32.72                                                
 15 Tim Gorski                10 Eagan                5:44.23    5:39.03        
      29.61   32.79   34.43   34.89   34.53   34.76   34.96   35.32
      34.73   33.01                                                
 16 Ben Kading                11 Eastview             5:43.92    5:40.78        
      29.33   31.92   33.08   34.59   35.10   35.72   35.76   36.20
      35.03   34.05                                                
Preliminaries
 17 Mark Jackson              10 Park                 5:46.51                   
 18 Kristofer Olson           11 Park                 5:57.96                   
 19 Ben Botanel               12 Park                 6:06.31                   
 20 Andrew Treadway           08 Park                 6:06.57                   
 21 Isaac Marin               09 Tartan               6:09.98                   
 22 Dave Altnow               10 Apple Valley         6:16.40                   
 23 Jason Zerbe               09 Woodbury             6:17.06                   
 24 Noah Boyd                 11 Apple Valley         6:42.85                   
 25 Jeremy Casey              10 Apple Valley         6:43.20                   
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Section 3AA: @ 1:28.40      2/1995 Apple Valley, Apple Valley HS              
 Pool Record: # 1:28.84   2/23/2006 Eastview High School, Eastview-            
                         E Jorgensen, I Dallas, K Fitzgerald, A Drake      
  2005 Champ:   1:29.98   2/25/2005 Apple Valley High School, AppleValley H.S  
                1:31.90  SQT
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eastview High School  'A'                         1:37.48    1:28.84#SQT    
     1) Eric Jorgensen 12               2) Ian Dallas 12                  
     3) Kevin Fitzgerald 11             4) Andrew Drake 11                
       22.45    22.00    22.32    22.07                                    
  2 Woodbury High School  'A'                         1:35.04    1:30.36 SQT    
     1) Jacob Reinhart 11               2) Jon Hill 10                    
     3) Jamie Dixon 12                  4) Ben Waldera 12                 
       22.98    23.10    22.22    22.06                                    
  3 Rosemount High School  'A'                        1:38.87    1:30.82 SQT    
     1) Alex Engelhart 12               2) Reid Peloquin 12               
     3) Alex Ertl 12                    4) Micah Fulmer 12                
       23.61    23.21    22.99    21.01                                    
  4 Apple Valley High School  'A'                     1:34.82    1:32.26        
     1) Steven Manley 10                2) Evan Zentgraf 12               
     3) Lance Switzer 10                4) Ben Stewart 10                 
       22.95    22.85    23.52    22.94                                    
  5 Park Cottage Grove High School  'A'               1:36.92    1:35.10        
     1) Jonathan Burks 12               2) Travis Dagustino 12            
     3) Josh Fraboni 11                 4) Zachary Bullough 12            
       24.05    23.63    23.73    23.69                                    
  6 Tartan High School  'A'                           1:45.92    1:42.59        
     1) Colin Madson 11                 2) Andrew Fitzgerald 09           
     3) Kris Webster 11                 4) Sean Breneman 11               
       24.43    27.22    26.03    24.91                                    
 -- Eagan High School  'A'                            1:41.81         DQ        
     1) John Altendahl 10               2) Andy Tonneson 12               
     3) Brendon Anderson 11             4) Dan Blasberg 12                
       24.27    24.05    24.79    23.13                                    
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Section 3AA: @ 50.47      2/2003 Mike Zee, Apple Valley HS                    
 Pool Record: # 50.47   2/28/2003 Mike Zee, Apple Valley HS                    
  2005 Champ:   54.82   2/25/2005 Evan Sundry, Eagan H.S.                      
                56.69  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Steve Moore               11 Tartan                 58.05      57.26        
      27.62   29.64                                                
  2 Evan Zentgraf             12 Apple Valley           57.42      57.89        
      27.92   29.97                                                
  3 Tom Maesaka               11 Rosemount            1:00.06      59.66        
      28.21   31.45                                                
  4 Alex Wright               12 Apple Valley           59.05      59.86        
      28.39   31.47                                                
  5 Sean Pierce               11 Eagan                1:00.02    1:00.52        
      29.21   31.31                                                
  6 Addison Cox               11 Eagan                  59.73    1:00.58        
      29.49   31.09                                                
  7 Jacob Matenaer            07 Woodbury             1:02.02    1:02.01        
      30.24   31.77                                                
  8 John Fitzgerald           11 Eastview             1:02.34    1:03.69        
      29.59   34.10                                                
B - Final
  9 Ross Freiderich           10 Rosemount            1:02.66    1:00.09        
      29.42   30.67                                                
 10 Andrew Smith              12 Woodbury             1:02.81    1:00.93        
      29.14   31.79                                                
 11 Robert Preston            11 Apple Valley         1:02.95    1:01.48        
      29.60   31.88                                                
 12 Dan Reilly                11 Eastview             1:03.12    1:03.11        
      30.23   32.88                                                
 13 Matt Polum                10 Eastview             1:04.22    1:03.50        
      31.04   32.46                                                
 14 Landon Weaver             10 Rosemount            1:04.04    1:03.76        
      30.95   32.81                                                
 15 Scott Mustonen            09 Eagan                1:05.21    1:04.78        
      31.57   33.21                                                
 16 Adam Cohn                 10 Woodbury             1:05.24    1:05.37        
      31.75   33.62                                                
Preliminaries
 17 Jacob Erickson            12 Park                 1:06.13                   
 18 Nick Manning              10 Rosemount            1:06.60                   
 19 Justin Henseler           10 Park                 1:07.30                   
 20 David Benson              11 Eastview             1:07.62                   
 21 Zach Elliot               09 Park                 1:07.71                   
 22 Joe Grinols               11 Woodbury             1:07.90                   
 23 Tom Phillips              10 Park                 1:09.70                   
 24 Kris Webster              11 Tartan               1:10.70                   
 25 Colin Nordquist           09 Apple Valley         1:10.98                   
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Section 3AA: @   59.03      2/1999 Marc Maynard, Woodbury HS                  
 Pool Record: # 1:00.50    1/4/2003 Jon Pocock, Orono HS                       
  2005 Champ:   1:02.57   2/25/2005 Kris Anderson, Eagan H.S.                  
                1:02.71  SQT
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Reid Peloquin             12 Rosemount            1:04.10    1:01.18 SQT    
      28.71   32.47                                                
  2 Jacob Reinhart            11 Woodbury             1:03.63    1:02.14 SQT    
      29.75   32.39                                                
  3 Jeff Schaefer             10 Eagan                1:03.18    1:04.07        
      29.55   34.52                                                
  3 Robert McGrail            12 Eagan                1:05.08    1:04.07        
      30.90   33.17                                                
  5 Michael Placeway          10 Eastview             1:04.65    1:04.71        
      29.98   34.73                                                
  6 Jon McDonald              10 Eastview             1:04.75    1:04.89        
      29.66   35.23                                                
  7 Sean Bjordal              11 Eastview             1:05.78    1:05.84        
      29.74   36.10                                                
  8 Alex Ertl                 12 Rosemount            1:06.88    1:08.94        
      31.93   37.01                                                
B - Final
  9 Jason Dahlke              11 Eastview             1:07.86    1:06.37        
      31.18   35.19                                                
 10 David Stern               09 Rosemount            1:09.97    1:07.25        
      31.93   35.32                                                
 11 Bill Grosdidier           10 Woodbury             1:07.40    1:07.96        
      31.37   36.59                                                
 12 John Altendahl            10 Eagan                1:07.69    1:07.97        
      31.49   36.48                                                
 13 Jordan Stehly             10 Apple Valley         1:08.49    1:08.44        
      31.55   36.89                                                
 14 Zachary Bullough          12 Park                 1:10.33    1:09.51        
      32.17   37.34                                                
 15 Nic Lanier                10 Rosemount            1:10.14    1:09.85        
      32.98   36.87                                                
 16 Richie Barta              09 Eagan                1:09.57    1:09.97        
      32.18   37.79                                                
Preliminaries
 17 Harry Dixon               10 Woodbury             1:11.70                   
 18 Dave Ohmann               10 Apple Valley         1:12.16                   
 19 Wes Starksen              10 Apple Valley         1:13.11                   
 20 Garret Olson              09 Apple Valley         1:13.86                   
 21 Erik Leetz                09 Park                 1:14.09                   
 22 Timothy Leidecker         10 Park                 1:17.15                   
 23 Nathan Christiansen       10 Park                 1:26.75                   
 -- Vincent Mi                12 Woodbury                 DQ                    
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Section 3AA: @ 3:12.92      2/1991 Apple Valley, Apple Valley HS              
 Pool Record: # 3:15.14   2/23/2002 St. Thomas Academy, St. Thomas Acad        
  2005 Champ:   3:17.33   2/25/2005 Eagan High School, Eagan H.S.              
                3:23.07  SQT
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Woodbury High School  'A'                         3:29.80    3:18.27 SQT    
     1) Jamie Dixon 12                  2) Ryan Gross 10                  
     3) Jacob Reinhart 11               4) Ben Waldera 12                 
       23.77    49.61    23.96    50.93    23.95    50.20    22.57    47.53
  2 Eastview High School  'A'                         3:32.80    3:19.95 SQT    
     1) Kevin Fitzgerald 11             2) Nick Mehring 11                
     3) Christopher Paradeise 11        4) Andrew Drake 11                
       24.01    50.10    23.85    50.72    23.89    51.03    22.64    48.10
  3 Eagan High School  'A'                            3:36.65    3:23.08        
     1) John-Michael Freund 11          2) Dan Blasberg 12                
     3) Sean Pierce 11                  4) Michael Daup 12                
       24.45    51.00    24.17    51.87    24.07    51.51    23.55    48.70
  4 Apple Valley High School  'A'                     3:34.20    3:25.69        
     1) Steven Manley 10                2) Ben Stewart 10                 
     3) Alex Wright 12                  4) John Altnow 12                 
       23.89    49.55    24.45    52.64    24.48    51.12    24.71    52.38
  5 Rosemount High School  'A'                        3:40.41    3:31.52        
     1) Tom Maesaka 11                  2) Ross Freiderich 10             
     3) Nate Manning 10                 4) Ryan Spindler 12               
       25.96    54.81    24.56    51.89    24.71    52.13    25.02    52.69
  6 Tartan High School  'A'                           3:45.09    3:36.67        
     1) Tommy Fitzgerald 11             2) Colin Madson 11                
     3) Sean Breneman 11                4) Steve Moore 11                 
       25.79    54.35    24.95    53.73    26.48    57.40    23.92    51.19
  7 Park Cottage Grove High School  'A'               3:43.44    3:39.02        
     1) Jonathan Burks 12               2) Travis Dagustino 12            
     3) Blake LeMire 10                 4) Kyle Lewis 09                  
       25.11    53.04    24.77    53.81    26.49    56.37    25.99    55.80